A mustgáz veszélyei:
Évente, a szüreti időszakot követően, állandó veszélyt jelent a forrásban lévő, préselt szőlőlé, a must.
A mustból erjedésekor felszabaduló gáz igazából szén-dioxid. A szén-dioxid egy színtelen, szagtalan, a levegőnél nehezebb gáz. A gyümölcsök erjedésekor a cukor elbomlik. Így keletkezik belőle etil-alkohol és szén-dioxid vagy más néven mustgáz.
A gáz jelenlétekor érezhető, enyhén savanykás ízt ne keverjük össze a szén-monoxiddal. Mivel nehezebb a levegőnél, így a mélyebb területeken, például pincékben összegyűlik, a levegőt kiszorítja és ez által oxigén-hiányos állapotot idéz elő.
A szén-dioxidnak nem ez az egyetlen hatása. Mivel toxikus vegyület, ezért hatással van bizonyos életfolyamatokra. Hatással van például a központi idegrendszerre. Tünetei: szédülés, hányinger, illetve mentális zavar.
Megelőző intézkedések
Azokon a munkahelyeken, ahol üzemi körülmények közt állítanak elő bort, kevesebb az ilyen jellegű baleset, mivel gázérzékelővel ellátott szellőztető rendszerrel vannak felszerelve. A magánszemélyek pincéinél jellemző az ilyen jellegű baleset. Ez ellen megfelelő szellőzéssel (pl. ajtót kinyitva megfelelő ideig szellőzni hagyni a pincét) védekezhetünk. Ezen túlmenően további biztonsági intézkedésekkel is megállapítható a gáz mértéke. Például gázérzékelővel, vagy egy meggyújtott gyertya is megteszi.
Az égő gyertyát térdmagasságban tartva kell a pincébe lemenni és ott ugyan ebben a magasságban elhelyezni. Amennyiben a láng menet közben vagy a pincében elhelyezve kialszik, akkor minden bizonnyal oxigén hiányos a levegő. Ebben az esetben haladéktalanul el kell hagyni a helyiséget.
Gázérzékelő alkalmazása, azaz az eszköz talajszinthez viszonyított mérési magassága (térdmagasság) hasonló. Az eszköz a gázkoncentráció értékét kimutatja. A mérgező szint elérését hang és/vagy fényjelzéssel jelzi.
A megelőző intézkedéseken felül alkalmazhatunk légzésvédelmi eszközt is. A megfelelő légzésvédő kiválasztásánál figyelembe kell venni a munkakörnyezetben előforduló egészség károsító tényezőket, a tevékenység során keletkező részecskéket, gőzöket, gázokat.
A gázszűrőbetéteket három csoportba soroljuk:
- 1 alacsony védelmi fokozatú 1000 ppm káros anyag koncentrációig,
- 2 közepes védelmi fokozat 500 ppm káros anyag koncentrációig,
- 3 magas védelmi fokozat 10000 ppm káros anyag koncentrációig.
A gázszűrők típus jele és a védelem típusa:
Típus Védelem
A típus szerves gőzök és gázok ellen
B típus szervetlen gőzök és gázok ellen
E típus kéndioxid és egyéb savas gőzök, gázok ellen
K típus ammónia és szerves, amin származékok ellen
A gázszűrő betéteken körbefutó színcsík kódok jelölik a felhasználási körülményeket:
A barna szerves anyagok ellen
B szürke szervetlen anyagok ellen
E sárga kén, kéndioxid ellen
K zöld ammóniák ellen
P fehér részecskék ellen
NO kék nitrogén ellen
HG piros higany ellen
CO fekete szénmonoxid ellen
SX lila anyag specifikus
AX barna 65 0C forráspont alatti szerves anyagok ellen.
A gázszűrő betétek több esetben kombinált betétek, melyeken a betűjelek utáni számok jelölik a védelmi fokozatot. Ezek a védelmi fokozatok eltérő védelmi képességet is jelölhetnek (pl.: A2B2E2K1-P3), de vannak egyforma védelmet nyújtó (A1B1E1K1-P1) szűrőbetétek is.
A megfelelő légzésvédelmi eszköz kiválasztása során minden esetben munkabiztonsági szakember közreműködését kell kérni, mert a védőeszközök meghatározása munkabiztonsági feladat.
Sérülés esetén
Abban az esetben, mikor valaki észleli, hogy a pincében eszméletlen ember található, több esetben megfelelő védelem nélkül próbálnak a segítségére sietni az összeesett, elájult embereknek. Így a segítők is könnyen bajba kerülhetnek.
Ilyenkor senki ne kísérelje meg egyedül az ájult embert kimenteni, mert nagyon könnyen ő is rosszul lehet. Minél előbb riassza a tűzoltókat a 105-ös segélyhívó számon, mivel a mustgáz mérgezést szenvedő embereket csak frisslevegős légzőkészülék segítségével lehet kimenteni.
Ajánlatkéréshez kattintson ide!
Írta: Gál Szabolcs
tűz- és munkavédelmi szakelőadó
2016.09.13.